• Нд. Лис 28th, 2021

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Митниця від Зе Команди: як команда новообраного президента бачить майбутнє української митниці

Тра 3, 2019

Данило Гетманцев, радник новообраного президента з питань економіки, фінансів та оподаткування, доктор юридичних наук, професор кафедри фінансового права Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, в інтерв’ю виданню TaxLink крім всього іншого розповів про боротьбу з корупцією на митниці.

Величезна проблема фінансової системи нашої держави – корупція на митниці. Як ви пропонуєте подолати проблему, яку не вдавалося подолати ще нікому?

Митниця сьогодні дійсно наша біль. Тут працювати треба у кількох взаємопов’язаних напрямах.

По-перше змін потребує кадрова політика. Треба почати з матеріально-технічного забезпечення роботи митниці. Від соціального захисту митників та рівня їх заробітної платні до форменого одягу.

Увагу також треба приділити навчанню. Через достатньо вузький профіль діяльності, вищі навчальні заклади виділяють недостатню кількість годин для вивчення митного права, а враховуючи суспільну репутацію митних органів та загалом умови роботи в державних органах, освічені випускники не йдуть працювати в митниці. При цьому, підвищувати необхідно і кваліфікацію митників, що сьогодні носить виключно формальний характер. Жодні заходи (семінари, конференції, курси), що сприяли б обміну досвідом та інформацією між різними митницями або навіть суміжними органами, напрацюванню єдиних підходів до вирішення ідентичних питань, – не проводяться.

Але ж це не єдиний напрям?

Звісно ні! Так само, як і в податковій, на митниці необхідно вдосконалювати інформаційні технології. Потребує доопрацювання програмне забезпечення для функціонування єдиної автоматизованої інформаційної системи органів доходів і зборів України задля можливості використання механізму «єдиного вікна» при переміщенні товарів будь-яким видом транспорту та при поміщенні у будь-який митний режим відповідно до Митного кодексу.

Досі не запроваджені електронні реєстри з інформацією про прийняті митними органами попередні рішення про класифікацію товару, рішення  про зміну коду згідно з УКТ ЗЕД та коригування митної вартості товарів із оформлених митних декларацій, відомостей про зміну класифікаційних кодів чи митної вартості за результатами документальних перевірок. Відсутні онлайн-сервіси для перегляду відомостей про результати оскарження рішень митних органів в адміністративному чи судовому порядку, дублюються ідентичні форми митного контролю щодо тотожних товарів одного підприємства через недосконалість системи управління ризиками.

Недостатньо автоматизований митний контроль. Наразі час, необхідний на здійснення митних процедур при імпорті в Україні, майже вдвічі перевищує середні показники в ЄС (дослідження Doing Business). Врешті решт, невисокий рівень захисту баз даних митних органів унеможливлює приєднання України до електронної митної системи транзиту ЄС

До того ж необхідно забезпечити пункти пропуску комплексами для здійснення автоматизованого контролю за переміщенням радіоактивних речовин та ядерних матеріалів, що необхідні для автоматичного проходження радіаційного контролю всіма товарами (із 196 існуючих пунктів пропуску рентгенустановками забезпечено 68).

Також необхідно значно посили роботу по приєднанню України до міжнародних угод, а також з виконання вже ратифікованих.

Робота із приведення національного митного законодавства до європейського (в межах виконання Угоди про асоціацію), навіть на рівні запровадження відповідного понятійного апарату, – ведеться вкрай повільно.

Робота у напрямку приєднання України до спільної транзитної процедури ЄС/ЄАВТ ведеться повільно та не завжди у правовому полі. При  цьому необхідно налагодити взаємне визнання статусу уповноваженого економічного оператора з іноземними країнами, забезпечити ефективні перевірки законності перебування та реалізації імпортованих товарів, укласти міжвідомчі та міждержавні угоди про взаємне визнання документів, створених в електронному вигляді, та щодо обміну електронною інформацією. І насправді, перелік необхідних змін можна продовжувати.

Повний текст інтерв’ю за посиланням

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.