• Пн. Сер 8th, 2022

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Експорт/Імпорт: В Україні процвітає нелегальна торгівля тваринами

Січ 23, 2019

В Україні незаконно торгують дикими птахами і скуповують екзотичних тварин для фото

Історія з контрабандою з України до Оману 1600 щиглів, що наробила галасу минулого тижня, виявилася лише верхівкою айсберга в добре розвиненій і прибутковій індустрії. “Сегодня” з’ясувала, що везуть під замовлення з України та кого завозять до нас.

На експорт

“За останні 10 років з України було вивезено півмільйона щиглів, а також снігурів, синиць, чечіток. Цим займається угруповання вихідців з близькосхідних країн. Вони тут скуповують птахів, їх незаконно перевозять до себе на батьківщину. На жаль, в цьому бізнесі їм допомагають і українці”, – розповів “Сегодня” еколог Володимир Борейко.

Як з’ясувала “Сегодня”, диких співочих птахів можна легко купити на спеціалізованих виставках.

“Природно, нелегально. Нещодавно я побував на одній з таких в столиці. Купив трьох щиглів, які на вигляд були ослаблені. Витратив близько 300 гривень, за кожну птицю тут просили близько 100 гривень. Сподіваюся, що у мене вийде їх відгодувати, а після – відпущу на свободу”, – анонімно розповів “Сегодня” один з київських активістів-біологів.

За його словами, на таких виставках продають і рідкісних зараз снігурів.

“Вони цінуються через своє яскраве оперіння. В арабських країнах готові платити за них близько $ 100-200 за пташку”, – кажуть екологи.

Процвітає торгівля пернатими і в інтернеті – на сайтах оголошень можна знайти пропозиції про продаж снігурів, жайворонків, в’юрків. Але особливо багато щиглів, за різною ціною – від 100 до 300 грн. Ми зателефонували за одним з оголошень.

“Чи готова наловити стільки птахів, скільки скажете. Потрібно 50 снігурів або синиць – зроблю. Ціна за кожного – 300 гривень”, – каже продавець Ірина.

На запитання, де вона їх візьме, жінка сказала, що ловить їх силками в полі під Києвом. При цьому – ми перевірили – на європейських форумах і спільнотах цих же птахів перепродують мінімум по $ 120.

Імпорт

До речі, ділки везуть живність не тільки з України, але і до України. За словами активістів, наприклад, у одного з київських багатіїв донедавна жив далекосхідний леопард:

“У Харкові був випадок, коли один з ділків пропонував маленького чорного ягуара за $ 700. А керівник однієї з асоціацій, яка за статусом має опікуватися тварин в Україні, був затриманий в Німеччині з валізою рідкісних мадагаскарських хамелеонів. Він налагодив нелегальну поставку цих ящірок з Мадагаскару до ЄС. Часто везуть до України і мавп, щоб продати горе-фотографам за 15-20 тис. грн”.

Нагадаємо, зараз в Україні дозволена торгівля декоративними птахами (голуби, канарки, папуги). А птиці для полювання (соколи, яструби і т.д.) і зовсім заборонені до вилову. Розведення і торгівля дикими пернатими не регламентується українським законодавством взагалі – в Кримінальному кодексі немає статті за контрабанду тварин. Цим і користуються контрабандисти. Правоохоронці неофіційно зізнаються, що спецвідділів з контролю за вивезенням/ввезенням/торгівлею тваринами та птахами у них немає, випадків реєструють мало, а через особливості законодавства можуть максимум покарати штрафами за підробку документів, порушення правил ввезення/вивезення, негуманне поводження з тваринами.

“Щоб це зупинити, потрібен наказ кількох відомств про заборону вивезення тварин і птахів, що охороняються Віденською конвенцією. Зараз ці норми розробляються”, – говорить Борейко, який бере участь в їх розробці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.