В Офісі Генерального прокурора 3 квітня 2020 року відбулася спільна нарада з керівниками ключових правоохоронних органів, обов’язком яких є протидія злочинності у сфері справляння митних платежів. Участь у ній взяли Генеральний прокурор Ірина Венедіктова разом із заступниками, Голова Державної митної служби України Максим Нефьодов, в.о. Директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов, в.о. Голови Державної фіскальної служби України Сергій Солодченко та заступник Голови Державної податкової служби України Дмитро Венцковський.
Керівники органів обговорили заходи для реального захисту інтересів держави від неправомірних посягань у податковій і митній сферах та притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності, а також забезпечення відшкодування завданих збитків.

«Не меншою загрозою, ніж епідемія коронавірусу, для нашої держави в такий складний час є недонадходження до бюджету митних платежів на суму майже 20 мільярдів гривень. Це із запланованих для виконання 85 мільярдів гривень. При цьому, замість активізації боротьби зі злочинністю у сфері справляння податків і зборів при імпорті, інтенсивність реєстрації кримінальних проваджень за такими фактами з року в рік не перевищує навіть сотні на всю державу, а до суду їх щороку скеровується лише близько двох десятків. Мені здається, що діяльність правоохоронців наразі зводиться лише до формального підтримання кількісних, а не досягнення реальних якісних показників», – заявила Ірина Венедіктова.

Наразі за три місяці роботи усіх правоохоронних органів виявлено лише 35 фактів порушень законодавства у сфері справляння митних платежів та направлено до суду 8 таких кримінальних проваджень. Зокрема, нині у проваджені органів Державної фіскальної служби перебуває 112 проваджень цієї категорії. У жодному із них особам про підозру не повідомлялося і це при тому, що 25 проваджень розслідуються від 7 до щонайменше 3 років. У Державному бюро розслідувань перебуває 20 проваджень такої категорії, лише одне з них – з повідомленням особі про підозру.

«У мене питання до всіх силовиків: навіщо слідчі роками тримають у себе провадження без прийняття остаточних рішень? Можливо, таким чином намагаються «прикрити» свою неспроможність дати реальний результат? Чи такі провадження використовуються як важелі впливу на підприємства? Я вимагаю від керівників правоохоронних органів забезпечити прийняття остаточних законних рішень та не займатися створенням видимості ефективної діяльності. Від прокурорів же – забезпечення належного процесуального керівництва у провадженнях цієї категорії», – додала Генеральний прокурор.

Ірина Венедіктова наголосила, що бездіяльність правоохоронців у протидії злочинності в сфері справляння митних платежів пов’язана, у тому числі, з корупційною складовою. Тільки упродовж 2019-2020 років до суду скеровано понад три десятки обвинувальних актів стосовно митників. Механізми ж для ухилення від сплати податків і зборів у сфері імпорту та подальшого оподаткування імпортованих товарів, досить часто пов’язані зі зловживаннями або службовою недбалістю працівників.
Керівникам правоохоронних органів були поставлені чіткі завдання і строки активізації виявлення та розслідування кримінальних правопорушень у митній та податковій сферах.
ГПУ