• Сб. Чер 19th, 2021

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Верховна Рада прийняла законопроєкт про захист прав інтелектуальної власності на митниці

Жов 18, 2019

17 жовтня Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому законопроект №1230 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України».

Рішення підтримав 271 народний депутат.

Законопроект розроблений з метою наближення митного законодавства України у сфері захисту інтелектуальної власності до стандартів та практики Європейського Союзу (ЄС), що є зобов’язанням нашої держави в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Текст законопроєкту № 1230 був попередньо погоджений з ЄС, під час його доопрацювання до другого читання враховано коментарі Європейської сторони до напрацьованих правок.
Законопроект покликаний підвищити рівень запобігання та протидії переміщенню через митний кордон України товарів, що порушують права інтелектуальної власності, та, як наслідок – сприяти очищенню внутрішнього ринку від контрафактної продукції, яка часто не відповідає встановленим вимогам безпеки.

У чому суть?

На сьогодні в Україні призупинення митного оформлення товарів, які здійснюються митницями за підозрою в порушенні прав інтелектуальної власності, майже завжди закінчуються безрезультатно. Для порівняння, у 2018 році в ЄС у 82,9 % призупинень митницею товарів, що підозрювалися у порушенні прав інтелектуальної власності – застосовано процедуру знищення, у 3,9 % – розпочато судову процедуру для встановлення наявності порушення, в 2.8 % – розпочато кримінальну процедуру. Для митниць ЄС боротьба з контрафактом є одним з пріоритетних завдань.

Мета законопроєкту №1230 – змінити акцент роботи митниці, а саме: зосередитися на протидії переміщенню товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, у тому числі боротьбі з контрафактними та піратськими товарами.
Митними органами не будуть застосовуватися заходи щодо призупинення оригінальних товарів (так званої «паралельної торгівлі»). Наприклад, якщо підприємство, не уповноважене правовласником на імпорт товарів певної торговельної марки, здійснюватиме імпорт оригінальних товарів такої торгівельної марки, митниця більше не матиме підстав для їх призупинення. Натомість ресурси митниці будуть зосереджені на боротьбі саме з контрафактними товарами. 

Законопроєкт №1230 покликаний наблизити українське митне законодавство до європейських стандартів, у тому числі щодо:

  • розширення випадків застосування заходів, пов’язаних із призупиненням митного оформлення товарів, що підозрюються у порушенні права інтелектуальної власності;
  • незастосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності щодо переміщення через митний кордон України оригінальних товарів (виготовлені за згодою правовласника);
  • спрощення процедури знищення контрафактних товарів, у тому числі встановлення особливостей призупинення митного оформлення та знищення невеликих партій товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях.

Чому важливий законопроєкт 1230?

Прийняття запропонованих змін прискорить переміщення через митний кордон України та митне оформлення оригінальних товарів, оскільки такі товари не будуть «зупинятися» на митниці та чекати на згоду від того чи іншого правовласника на імпорт оригінальних товарів.

Крім того, це підвищить рівень протидії потраплянню на внутрішній ринок товарів, які не тільки порушують права інтелектуальної власності, але й часто несуть загрозу життю, здоров’ю людей, навколишньому середовищу (підроблені ліки, дитячі іграшки, електротехніка, хімічна продукція тощо).

Ухвалення законопроєкту також сприятиме розвитку міжнародної торгівлі та інвестиційній привабливості України, зважаючи на дотримання та застосування Україною міжнародних та європейських стандартів захисту прав інтелектуальної власності.

Довідково

Прийняття проекту Закону обґрунтовується необхідністю приведення положень Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI, зокрема Розділу XIV «Сприяння захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України», у відповідність до положень Регламенту (ЄС) № 608/2013 Європейського Парламенту та Ради від 12 червня 2013 року про митний контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності (в рамках виконання статей 84, 250 та Додатка XV до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС).

МінФін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.