• Нд. Чер 20th, 2021

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Біблія імпортера: Чотири заповіді митної вартості

Лип 29, 2020

Олег Кириєвський, партнер First Chair Legal, співголова митного комітету ЕBA (European Business Association)

Збільшення митної вартості товарів — болюча тема для бізнесу. Тільки у 2019 році митниця прийняла понад 40 тис. рішень про коригування, збільшивши митну вартість товарів на суму понад 30 млрд грн.

Економічна криза тільки посилює тенденції до збільшення кількості таких коригувань.

Так, вже в травні 2020 року до Верховної Ради внесли законопроект про “удосконалення” порядку контролю за визначенням митної вартості.

Планується поглибити застосування системи управління ризиками за контролем митної вартості:

митниця зможе витребовувати від декларанта додаткові документи тільки за результатами спрацювання системи;

система порівнюватиме задекларовану митну вартість із вартістю ідентичних або подібних товарів.

Законопроект викликав занепокоєння серед бізнесу, адже він створює ризики додаткового тиску на імпортерів.

Безвідносно до прийняття даного законопроекту, ми передбачаємо посилення контролю за визначенням митної вартості. З попередньої практики, за твердженнями про те, як “душать” бізнес, ми часто бачимо, що й імпортери не виконують свою “домашню роботу”.

Тому ми спробували сформулювати чотири заповіді митної вартості для щасливого імпортера. Сподіваюсь, що дотримання таких правил зменшить ризики необґрунтованого збільшення митної вартості.

Заповідь 1: Розбіжностей уникай

Найчастішою передумовою для збільшення митної вартості є витребування додаткових документів (через наявні розбіжності).

Часто поставка декількох партій товару здійснюється на підставі базового контракту, в якому передбачено передоплату. Наступні ж партії поставляються із післяплатою,або сторони іншим чином змінюють умови співпраці, алене відображають цього документально.

Буває, що в контракті сторони передбачають специфікації або інші документи (щодо страхування, сплати роялті тощо), які так і не укладають, або ж імпортер їх просто не подає.

Як наслідок, митниця має право витребувати додаткові документи (про оплату товару тощо). При цьому часто декларант просто не встигає їх подати протягом 10 днів.

Тому, будь ласка, почитайте свій договір і перегляньте всі документи, що плануєте подавати. Навіть якщо “так вже кілька років працює і ні у кого питань не було”. Обіцяю, ви знайдете багато цікавого.

Заповідь 2: Про пов’язаність свою не забувай.

Митниця може витребувати документи і як наслідок коригувати митну вартість, якщо дійде висновку про вплив на митну вартість взаємозв’язку між продавцем і імпортером.

У судовій практиці є випадки, коли митниця встановила, що працівник імпортера займав керівну посаду в компанії-продавця, і це вплинуло на митну вартість. Причому такі відомості митниця отримала із офіційного сайту компанії-продавця, в той час як імпортер приховав цю інформацію.

У моїй особистій практиці в хід йшли навіть скріншоти з сторінок LinkedIn.

При цьому, за деяких умов, пов’язаними можуть вважатись і дистриб’ютори, агенти, ділові партнери тощо.

Не варто приховувати пов’язаність. Краще завчасно підготувати інформацію про продаж схожих товарів в Україні/закордоном, калькуляції та одразу подати декларацію митної вартості.

Заповідь 3: Про консультації не забувай.

Імпортер має право на консультації із митницею для вибору методу визначення вартості. При цьому він може вимагати їх проведення у письмовій формі. Митниця зобов’язана надати письмову інформацію про причини, за яких заявлена митна вартість не може бути визнана.

Як мінімум, якщо коригування вартості є явно необґрунтованим, то вимога декларанта про надання письмових пояснень буде мати “освіжаючий” ефект.

З іншого боку, надання митницею пояснень із неналежними обґрунтуваннями може стати додатковим доказом у разі судового оскарження.

Заповідь 4: Не згоджуйся, якщо не згоден.

Час (строки, в які постачальник/виробник може надіслати додаткові документи) грає не на користь імпортера. Для пришвидшення процедури представники митниці рекомендують відкликати митну декларацію та подати нову вже із тою ціною, яка є прийнятною для митного оформлення. Імпортер (зазвичай митний брокер) погоджується із коригуванням. Часто це відбувається навіть без рішення про коригування митної вартості. Просто тому, що “як не згодитесь — буде ще більша вартість”.

У такому разі вважається, що декларант згодився із митною вартістю, а отже не матиме шансів відстояти свої права в суді. У нашій практиці було достатньо випадків, коли компанія зверталась до нас задля оскарження рішення митниці. А потім виявлялось, що рішень про коригування митної вартості не існує, а митний брокер просто подав нові декларації.

Варто все ж дочекатися рішення митниці. Навіть якщо ви не впевнені, чи будете його оскаржувати.

Якщо ви не погоджуєтеся із рішенням,  можете ввести товари у вільний обіг після сплати митних платежів. Тоді у вас буде ще 80 днів для подання додаткових документів (наприклад, висновків експертизи тощо) на підтвердження задекларованої вами митної вартості. За цей час можна краще оцінити перспективи судового оскарження.

Не согрішайте!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.