Служба експортного контролю та Митна служба відмовляються виконувати рішення судів України

27 липня 2020 року Чорноморська митниця вчергове відмовила ТОВ «УРАРП» (Український Розробник – Авіа Ремонтне Підприємство) у законному митному оформленні авіаційних двигунів для літаків Іл-76, чим порушила чинні законодавство і приписи двох українських судів.

Сьогодні ведеться багато дискусій про будівництво нової, комфортної для життя, Україна. Про розвиток країни, створення держави, яка має розділити з країнами Євросоюзу найголовнішу демократичну цінність – верховенство права. Однак, далі розмов, як зазвичай, справа не заходить. Але про все – по порядку.

На сьогоднішній день, існують спеціальні категорії товарів, експорт та імпорт яких підлягає обов’язковому державному експортному контролю. Це товари військового призначення та товари подвійного призначення. Двигуни, які ремонтує ТОВ «УРАРП» (Д-30КП і Д-30КП-2 для літаків Іл-76) відносяться до товарів військового призначення. Вони внесені до списку товарів, міжнародні передачі, яких підлягають державному контролю. Даний список затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1807 і має примітку №2 до позиції ML10, згідно з яким двигуни даного типу звільняються від такого контролю державою, якщо відповідають всім умовам міжнародної передачі, у тому числі мають сертифікат кінцевого користувача, який підтверджує, що ці двигуни будуть встановлені на цивільні літаки, зареєстровані у країнах-учасницях Вассенаарської домовленості.

Однак, не дивлячись на це, у серпні 2018 року Служба безпеки України без будь-яких на те підстав, раптом розсилає лист, у якому звинувачує ТОВ «УРАРП» у передачі двигунів для літаків Іл-76, і ні куди-небудь, а прямо до обкладенного міжнародними санкціями Ірану. При цьому ніяких, встановлених законом, доказів цього факту вони так і не надали. Просто пусте звинувачення, яке відправлене до Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а також до Державної служби експортного контролю.

В результаті, Міністерство економічного розвитку і торгівлі на підставі цього звинувачення і статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» застосувало спеціальні санкції. Наказом Мінекономіки № 228 від 21 вересня 2018 року зовнішньоекономічну діяльність ТОВ «УРАРП» тимчасово зупинили. Пізніше вийшов другий наказ № 1351, про переведення підприємства на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідь, юристи ТОВ «УРАРП» оскаржили незаконність цих наказів у судах. Зокрема, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 2018 року і повторно постановою Верховного Суду від 26 лютого 2020 року, дії Міністерства економічного розвитку і торгівлі були визнані неправомірними. Було підтверджено, що санкції, накладені на ТОВ «УРАРП», були незаконними, і вони були скасовані.

Після отримання аналогічного листа від СБУ, Державна служба експортного контролю створила власний документ – лист №1533 / 24-19 від 17.04.2018 року «Про міжнародні передачі авіаційних двигунів Д-30КП, Д-30КП-2», яким поставила під свій контроль абсолютно всі міжнародні передачі таких двигунів, незважаючи на те, що чинним законодавством міжнародні передачі цих двигунів звільнені від експортного контролю. Цей лист розіслано на всі митниці і названо «обов’язковим до виконання» всіма митними органами.

Державна служба експортного контролю, при наявності діючої постанови Кабінету Міністрів України, яка дозволяє міжнародні передачі двигунів без експортного контролю, все одно зобов’язує всіх експлуатантів та суб’єктів господарської діяльності звертатися за отриманням дозволу. Геніальна корупційна схема!

Дійшло до абсурду, вони відмовили ТОВ «УРАРП» навіть у можливості замінити двигун, на аналогічний, українському літаку Іл-76, який знаходиться на ремонті в Білій Церкві. У зв’язку з явною незаконністю таких дій, юристи ТОВ «УРАРП» знову звернулися до суду. Суд першої інстанції, рішенням від 12 березня 2020 року, визнає дії Державної служби експортного контролю незаконними і зобов’язав відкликати з митниці незаконне лист. У відповідь, Державна служба експортного контролю подає апеляційну скаргу в Шостий апеляційний адміністративний суд. 15 липня 2020 рішення суду першої інстанції було залишено в силі.

Після того, як рішення набрало чинності (15 липня 2020 року), ТОВ «УРАРП» знову почало митне оформлення двигунів відповідно до закону, без отримання незаконного дозволу від Державної служби експортного контролю. Перед цим виконуючому обов’язки голови Державної митної служби І. М. Муратову було вислано вимогу з доданими рішеннями судів, не використовувати при митному оформленні явно незаконне рішення Державної служби експортного контролю.

Незважаючи на це, Чорноморська митниця все одно відмовила в оформленні злощасних двигунів. 27 липня 2020 року ці фірми видали картку відмови, в якій зазначено, що підприємству ТОВ «УРАРП» відмовлено саме у зв’язку з відсутністю дозволу від Державної служби експортного контролю з посиланням на наявність листа, який судами визнано незаконним.

У зв’язку з явною незаконністю таких дій митниці, від підприємства ТОВ «УРАРП» була подана друга аналогічна декларація з вимогою надати іншого інспектора, який би виконував закони України. І знову отримали відмову в законному митному оформленні з посиланням на рішення Державної служби експортного контролю, яке вони так і не відкликали. Тобто інспектор Чорноморської митниці знову виконав незаконне рішення експортного контролю, не дивлячись на всі рішення судів.

У зв’язку з цим представники ТОВ «УРАРП» звернулися до правоохоронних органів. Був зафіксований факт не виконання закону працівниками Державної митної служби та Державної служби експортного контролю.

Хочеться вірити, що в новій країні, яку ми зараз будуємо, немає місця ігноруванню рішень судів, високопоставлені державні чиновники все ж почнуть виконувати закони України і, головне, перестануть перешкоджати діяльності підприємств, що працюють на оборонну галузь. Час покаже, чи дійсно винні будуть покарані або для українських чиновників і раніше закон не писаний?

Анатолій Льовін

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.