• Чт. Жов 6th, 2022

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

СЛІПИЙ.ГЛУХИЙ.НІМИЙ. Хтось прикриє наркотрафік?

Жов 6, 2022

«Мамо! Нас люди хвалять. – Хто, доню? – Я Вас, а Ви-мене.» Коротка і давня українська приказка. Суть її зрозуміла кожному та не потребує додаткових пояснень. І сьогодні вона як ніколи влучно та актуально описує тенденції у Державній митній службі України.

Якщо проаналізувати офіційні повідомлення Держмитслужби за останній тиждень, місяць, рік чи взагалі будь-який проміжок часу – можна дійти висновку: це суцільний парад гарних новин про виявлення контрабанди, ліквідацію незаконних схем, перевиконання планів щодо надходження митних платежів. А ще вічні наради, офіційні зустрічі та підписання меморандумів, кожен з яких нас наближає до…. до пришвидшення проходження митного контролю? Повної ліквідації корупції? Прозорої та ефективної роботи органу? Процес «наближення» триває постійно і є безперервним, тільки от кінцевий результат ніяк не з’явиться на горизонті. Насправді ж стрічка новин цього органу не виглядала б такою сірою і штучною, якби прес-служби писали правду про процеси у своїх структурах, а не лише «паркетні» новини в догоду керівництву чи «сенсації» у намаганні подобатись читачу. Давайте уявимо, що якогось дня ми прокинулись у країні, де всі структури розповідають правду про себе, не лише вихваляють себе, як у згадуваній вище приказці, а й не соромляться своїх невдач. За приклад візьмемо ту ж Держмитслужбу, про яку пишемо сьогодні неспроста.

3 жовтня Державна митна служба України на своїй сторінці у Facebook повідомила п’ять новин, кожна з яких справді заслуговує на увагу.

  • 1) «Імплементація політики ґендерної рівності в дії: Держмитслужба розвиває міжнародну співпрацю у цьому напрямі.» – ґендерна рівність, звісно, є важливою. Якщо ознайомитись із новиною повністю – стає зрозуміло, що вона базується на події тижневої давності, а саме йдеться про онлайн зустріч учасниць робочої групи Держмитслужби з питань ґендерної політики з радницями з ґендерних питань Консультативної місії ЄС в Україні.

Судячи з фото, яке додає прес-служба Держмитслужби, то ґендерної рівності під час зустрічі не було дотримано, адже її проігнорував очільник робочої групи з питань ґендерної політики, заступник Голови Державної митної служби Владислав Суворов. До речі, саме минає рік як було створено цю робочу групу. Хотілося б почути про якісь результати її роботи висновки. Такою інформацією нас поки не потішили. Почекаємо іще рік.

  • 2) «210 старовинних срібних монет намагалися вивезти з України під виглядом ділових паперів.» – ця новина більше сповнена практичного сенсу, адже завдяки роботі столичних митників монети, які ставлять історичну цінність, залишаться в Україні.
  • 3) «Працівники Львівської митниці запобігли незаконному вивезенню з України 170 тис євро і понад 150 тис доларів США.» – ця новина не мала жодного шансу не сподобатися українцям, адже і валюта залишиться в державі (чи принаймні її частина) і ще й правопорушницею виявилась жінка, у котрої окрім українського паспорту виявили російський.
  • 4) «Інформація щодо черг із транспортних засобів у пунктах пропуску на кордоні з сусідніми державами.» – інформація такого характеру буває корисною для осіб, що збираються перетинати кордон. Це дає можливість краще спланувати подорож.
  • 5) «Запрацював так званий «митний безвіз», який передбачає низку спрощень для бізнесу. Перші вантажівки вже перетнули кордон, використовуючи єдину транзитну декларацію.» – ця інформація стосується суб’єктів господарювання що займаються перевезенням товарів через кордони. Насправді головна її суть – спрощення процедури документального оформлення і пришвидшення перетину кордону.

Приблизно так виглядає класичний інформаційний день Державної митної служби України. Усе б нічого, якби не відсутність поганих новин. А вони були, просто держслужбовці намагаються їх уникати.

Того ж дня, 3 жовтня, у польському виданні Nowini24 з’явилась новина із наступним заголовком:

«На кордоні в Корчовій виявили контрабанду 272 кг гашишу на 13 млн злотих.»

З самої новини відомо, що контрабандні наркотики виявили під час перевірки вантажівки-рефрижератора на прикордонному переході в Корчовій. Автомобіль в’їжджав до Польщі з України і, за документами, перевозив понад 20 тонн заморожених ягід бузини.

– Завдяки рентгенівському апарату офіцери виявили, що підлога причепа оброблена і використовується для контрабанди. У підлозі було заховано 272 кг затверділої конопляної смоли. Товар був запакований у 131 поліетиленовий пакет. – повідомила Едіта Чабовська, прес-секретар Палати податкової адміністрації в Жешуві.

Дослідження вже підтвердили, що виявлена речовина є гашишем, 54-річного водія вантажівки затримали, наступні 3 місяці він проведе під вартою. 

У вітчизняному інформаційному просторі з цього приводу повна тиша. Ні прес-служба Держмитслужби, ні Держприкордонслужби не згадали що їхні працівники проґавили рекордну у цьому році (за об’ємом та вагою) партію наркотиків, яка прямувала з України до Європи. Якби наші структури працювали чесно в інформаційному полі, не створювали б бульбашку позитивних новин для споживачів інформації, тобто громадян України. Давайте розберемось, кому може бути вигідним замовчування такої інформації?

Насамперед, усім особам, що причетні до цього переміщення 272 кілограмів наркотичної речовини. Відомо, що на разі затримано лише водія, який, власне, перевозив контрабанду. Ні відправника, ні одержувача. Та навряд хтось повірить, що 54-річний водій вантажівки самотужки вирощував, готував, фасував, перевозив і збирався реалізовувати таку партію наркотиків. Аби встановити коло усіх причетних осіб – мали б взятись за роботу і українські правоохоронці, які могли б оперативно встановити місцезнаходження відправника цих «заморожених ягід», затримати його, провести необхідні слідчі дії. Але всього цього немає, бо українські прикордонники та митники своєю нагодою впіймати «крупну рибину» не скористались.

Окрім учасників наркокартелю інформаційна тиша у цьому питанні є вигідною керівництву структур, які мали б виявити та вилучити контрабанду. Це вже згадувана Державна прикордонна служба України, яку очолює генерал-майор Сергій Дейнеко та Державна митна служба України під тимчасовим головуванням бригадного генерала Вячеслава Демченка, який є директором департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ДМСУ. (Раніше Демченко очолював Управління розвідки Апарату ДПСУ).

По-третє, у цьому питанні тиша грає на руку відповідальним особам на місцях. Конкретно ця партія наркотиків потрапила до Польщі через пункт пропуску у Львівській області. Це зона відповідальності Львівського прикордонного загону Держприкордонслужби України та Львівської митниці Держмитслужби України. Перше відомство з січня 2021 року очолює полковник Анатолій Федорчук. За роботу митників на Львівщині з серпня цього року відповідає Олег Шахрай.

Мабуть, найбільше новин про вилучення наркотиків від колег у Польщі боїться цей персонаж.

Юрій Приходько, на прізвисько Юра Студент, в.о. начальника «контрабандного» відділу Львівської митниці. Він відповідальний за виявлення контрабанди (переміщення наркотичних засобів теж є контрабандою), для цього у розпорядженні Приходька ціле управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил зі штатом у 120 чоловік. За логікою, саме йому і відповідати за те, що Львівські митники «проморгали» 272 кілограми гашишу. Але поки що ні про відсторонення від посад відповідальних осіб, ані про початок внутрішнього розслідування Держмитслужба не повідомляє. Бо ж тоді доведеться комусь визнати свою неефективність чи навіть невідповідність займаній посаді, а всі вищеперелічені чиновники з митниці у свої крісла не за красиві очі посідали. Зрештою, для Приходька це не перша невдача на службі.  Під час роботи на Волинській митниці запам’ятався тим, що саме його підлеглі пропустили до Польщі велику партію цигарок. Нічого не нагадує? Зрештою, при нинішньому кадровому пасьянсі у Державній митній службі України Юрію Приходьку нічого не загрожує, адже його кум, Володимир Малюга,   директор Департаменту внутрішньої безпеки,  а близький товариш, Володимир Касьян,  очолює Департамент по роботі з персоналом. Якби Parimach приймав ставки на те, чи звільнять Приходька за службову недбалість, на який результат поставили б ви?

Джерело: InsideMedia

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.