• Пт. Сер 5th, 2022

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Навіщо Зеленському закон про криміналізацію контрабанди – інтерв’ю з Іллею Несходовським

Кві 30, 2021

Проект про криміналізацію контрабанди президент вніс в Раду як невідкладний 23 квітня. Про можливі наслідки цієї ініціативи “dsnews.ua” поговорила з економістом Іллею Несходовським

«ДС» Навіщо президенту зараз криміналізація контрабанди, якщо працюють санкції РНБО щодо так званих «топ-контрабандистів»?

І.Н. Цеабсолютно не пов’язані речі. Санкції — це запобіжний засіб для обмеження економічної діяльності громадян, щодо яких на даний момент у правоохоронців є інформація по їхній причетності до організації контрабанди в Україні. А криміналізація контрабанди стосується безпосередньо системного вирішення проблеми. По-перше, притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто причетний до організації контрабандних схем, а по-друге — посилення відповідальності. Якщо раніше ці люди могли відкупитися, то тепер вони будуть сидіти. Звичайно, я вважаю, що цей підхід є більш коректним і призведе до того, що рівень контрабанди в Україні зменшиться.

«ДС» Чому обсяги контрабанди у разі ухвалення закону будуть знижуватися?

І.Н. Проект абсолютно коректно написаний. До організованих злочинних угруповань, які займаються контрабандними потоками в Україні, будуть застосовані санкції. Раніше вони просто вносили штраф як максимум і уникали відповідальності. Якщо ти організовуєш контрабандні потоки на мільярди доларів, то заплатити штраф у 50 тисяч — не проблема. А якщо буде позбавлення волі, то ці люди вже не зможуть займатися контрабандою.

«ДС» Затримавши вантаж, його не можна буде конфіскувати, поки кримінальна справа не буде до кінця розслідувана, а суди не винесуть вирок з конфіскацією товару. Чи раціональний такий підхід, адже справи будуть слухатися роками?

І.Н. По-перше, це питання до судової системи. По-друге, якщо є факти контрабанди, то вони обов’язково мають бути розслідувані. Тому що зараз є схеми, наприклад, коли товар за рішенням суду починає продаватися і виводитися. Контрабанда — це не лише перетин кордону за межами митних пунктів або з порушеннями митних правил. Це, в першу чергу, схеми, які можуть використати, зокрема, і прокурори, і суди, і податкова, митниця, прикордонники, СБУ тощо — це ціла мережа. Тому я не стверджую, що цей проект вирішить проблему, але він однозначно зменшить рівень контрабанди. Обмеження продажу арештованого товару — це нормальна процесуальна дія, яка дає можливість забезпечити виконання і проведення розслідування і понесення винними покарання.

«ДС» Можете назвати поширені схеми контрабанди в нашій державі? Розповідають, що найпоширеніша — заниження вартості товару…

І.Н. Наприклад, товар розмитнюється за однією ціною, а потім ухвалюється рішення про те, що її треба підняти, згодом через рішення суду повертаються до старої ціни, таким чином повертають гроші, розмитнюють товар за заниженою вартістю. Але це не основна схема.

Ще один приклад, коли товар конфіскують у зв’язку з тим, що він йде за іншим кодом. Умовно кажучи, ви стверджуєте, що у вас дешева тканина, а насправді це дуже дорога якісна тканина, але її розмитнюють за безцінь. Далі митниця виносить експертизу відповідного рішення, суди скасовують це рішення. Як результат, це призводить до того, що тканина все ж таки розмитнюється по нижчій ціні. Існує цілий комплекс різноманітних способів фактичного розкрадання бюджету. Сказати, який з них основний, я особисто не можу: якби була одна схема, її б давно вже закрили.

«ДС» Чи переважить позитивний ефект від криміналізації контрабанди фінансову вигоду держави від конфіскації контрабанди, яка є зараз?

І.Н. Конфіскація була і раніше. Контрабандний товар конфісковувався, реалізовувався. Але головним моментом у згаданому законопроекті є те, що контрабанда нарешті має бути перекрита в принципі. І не треба зважувати вигідність або невигідність таких дій.

Люди, які займаються такою діяльністю, мають нести відповідальність, тобто повинні бути засуджені. Адже така злочинність б’є не лише по бюджету, а й по економіці країни в цілому, коли українські товари просто невигідно виробляти. Стаття щодо контрабанди вже була в Кримінальному кодексі, але санкції по ній були економічні. Зараз за факти організованої злочинності будуть саджати, от що зміниться з ухваленням даного законопроекту.

«ДС» Чи не намагається ОП за допомогою РНБО і цього законопроекту займатися переділом чорного ринку на користь тих, чиїх прізвищ немає в рішеннях Радбезу?

І.Н. Всі зауваження, які були до проекту закону, враховані. Тому він абсолютно правильний і адекватний. Підслідність не змінена (могли передати до МВС): якщо справа стосується посадової особи, то цим займається НАБУ, якщо не посадової особи, то цим буде займатись Бюро економічної безпеки. Єдине, що воно скоріше б мало почати працювати.

«ДС» Якоюсь мірою буде повернення до стану, який був до портновських змін до КК 2011 року, що декриміналізували контрабанду?

І.Н. Я б не сказав, що це повернення. По-іншому прописано, прогресивніше і адекватніше. Раніше була просто кримінальна стаття. Але якщо людина неправильно заповнила митну декларацію, вона не повинна нести відповідальність в контексті позбавлення волі. Штраф заплатив — і все. А от якщо ти організовував групу, домовився з митниками, даєш їм хабаря і відповідно створюєш схему, то ти маєш сидіти.

Денис Сарбей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.