• Чт. Вер 16th, 2021

Незалежна Служба Новин

Оперативно про головне

Екс-глава митниці Ігор Муратов публічно відповів міністру фінансів Сергію Марченко

Вер 28, 2020

Муратов вважає, що його зняття з посади було суто політичним, але воювати з міністром не має наміру. Втім, мовчати теж не буде.

24 квітня 2020-го Ігоря Муратова було призначено в.о. голови Державної митної служби. До цього він керував одним з департаментів відомства. У серпні Кабінет міністрів звільнив Ігоря Муратова від виконання обов’язків глави митної служби — їх тимчасово поклали на Андрія Павловського, заступника голови Державної митної служби.

– Ігор Михайлович, прямо в заголовку недавнього інтерв’ю міністра фінансів Сергія Марченка звучить ваше прізвище в контексті того, що все «медійні» біди міністра сьогодні пов’язані виключно з вашою відставкою. За що ви «наздоганяє» Марченко і на якому грунті у вас з ним виник конфлікт?

– Так, я читав це інтерв’ю і, чесно кажучи, був здивований. По-перше, конфлікту немає. По-друге, я ж взагалі не політик і мені чужі такі ігри, але те, як мене вже постфактум починають вбудовувати в чужі розборки і намагаються навісити якісь хвости, мені не подобається. Захотіли зняти — ваше право. Але давайте будемо відверті: моє зняття було суто політичним, а міністр перебуває на такій розтяжці, що я йому не заздрю. Воювати з ним не буду. Але мовчати теж не хочу.

– Але Марченко чітко сказав в інтерв’ю, що ви не справлялися з реформою митниці і навіть щось саботували.

– Мене ставили главою митниці в момент глибокої кризи і практично повної втрати керованості митницею. Ставили з умовою: «Терміново наповнювати бюджет і стабілізувати роботу».

Буквально «з коліс» я цю умову виконав. Ми провели швидку кадрову ротацію, запустили моніторинговий центр, структурували роботу і повернули митниці керованість.

На цьому тлі платежі стабілізувалися, показники досягли 100%, до речі, це міністр підтвердив в інтерв’ю. Ми почали потихеньку займатися структурною реформою. І тут — відсторонення зі словами «недостатньо швидко проводилися зміни». Я був, м’яко кажучи, здивований — за чотири місяці встигнути все було неможливо.

– Ну, міністр вважає інакше.

– Вважати можна як завгодно, але, намагаючись всидіти на двох стільцях, ти однозначно опинишся на підлозі.

Ми або виводимо митницю з кризи і наповнюємо казну зараз, або займаємося реформою з прицілом на високі показники потім. А все і відразу — тільки в казці.

Я розумію, що це був просто привід. Не більше. Практичних претензій до мене не було. Більш того, всі розуміли, що митниця розповзається, як кисіль, регіони загрузли в локальних схемах, і ми все це оперативно привели хоч в якійсь порядок. Але хто ж в цьому зізнається.

– Тоді за що вас звільнили насправді?

 Прямо мені, звичайно, не говорять, але я підозрюю, що це кадрова політика.

Не всіх влаштовували ті призначення, які я проводив. Хоча ні, це неправильне формулювання. Правильніше сказати, що багато хто хотів проводити свою кадрову політику, але щоб робилося це моїми руками і під мою відповідальність. Я був категорично проти.

– Поясніть докладніше.

Кадри — головний інструмент реалізації митної корупції. Коли ти маєш право розставляти людей на якійсь митниці, то отримуєш в руки інструмент контролю цієї митниці. Тому до мене часто приходили люди, які просили, а іноді і відверто вимагали кадрові квоти.

Я всім відмовляв і всі призначення регулював особисто, несучи відповідальність як за людей, так і за наповнення бюджету. Результат в тому ж інтерв’ю міністра — претензій по наповненню бюджету до мене немає.

Зате з’явилися претензії тих, хто втратив контроль над схемами. Подивіться, як «медійно» атакували мою моніторингову групу. Чому? Тому що вона жорстко припиняла роботу мінімізаторів по всій країні. Це найефективніший інструмент, який я створив.

– А можете конкретніше сказати, хто вимагав у вас кадрові квоти?

– Ходоків було багато і різних, від бізнесменів до силовиків, але, мабуть, найактивнішим виглядав сьогоднішній в.о. глави Андрій Павловський, який на той момент був моїм заступником.

Пам’ятайте, як міністр погодив мені двох заступників — Владислава Суворова і Андрія Павловського? Суворов — досвідчена в митній справі людина, з перших днів включився в роботу, яку я йому визначив. А ось пан Павловський відразу ж прийшов з проханням передати йому в управління координаційно-моніторингову митницю і дати право кадрових рішень на ній.

– А чому це для вас було дивним? Він же, все-таки, заступник.

– Саме прохання не дивне, дивно, що після відмови відбулось ще одне, більш наполегливе прохання про те ж, а після повторної відмови він повністю втратив інтерес до роботи і навіть не з’являвся на ній. Це, до речі, легко перевірити, якщо хтось захоче спростувати. Мої спроби сказати про це міністру закінчувалися нічим.

– Чому?

Ну, напевно, тому, що міністр дуже лояльний до цієї людини. І в кінцевому підсумку він же мене на неї і замінив.

– Як ви охарактеризуєте Павловського як фахівця?

– Не можу цього зробити, оскільки в роботі його так і не зміг побачити. Напевно. він хороша людина, раз міністр йому так довіряє.

– Навколо координаційно-моніторингової митниці в мережі було багато галасу. Мовляв, вона якась мегавпливова і може всіх контролювати.

– Так, це правда. Це дуже сильний інструмент для боротьби з корупцією і схемами. В умілих руках. В інших руках вона такий же інструмент для формування корупції. Тому до неї справді особлива увага і бажання нею управляти.

– При вас, наскільки я розумію, нею керував Ігор Резнік.

– Не зовсім. Ігор Резнік був заступником начальника цієї митниці, а начальника на ній не було. Але фактично керував нею він, і при Нефьодові фактично він її і створював.

Але з моїм призначенням і тим фактом, що я на цю митницю поставив керівником Олексія Стояновського, Резник пішов в декрет.

– Чому?

– Запитайте у нього. Мабуть, він відчував, що з перших днів роботи у мене до нього був ряд питань.

Я ж в митниці працюю давно і кар’єра цієї людини, а також його стиль роботи, мені добре відомі. Казки мені розповідати дуже складно.

– Що це за стиль?

– Я не слідчий і не прокурор, але багато з того, що про Резніка пишуть, правда. Я реально розглядав його переведення до менш впливової структури на митниці після призначення Стояновського, але він мене випередив. Сховався.

– Але тепер він директор департаменту по боротьбі з контрабандою, а начальником координаційно-моніторингової митниці, як пишуть в мережі, призначена його людина Сергій Нідерман.

– А це ви вже Андрія Павловського питайте. Це його кадрові рішення і я їм оцінку давати не можу. Скажу одне: те, чого Павловський хотів домогтися при мені, він реалізовує зараз.

– Як ви ставитеся до інформації про створення «офісу контрабанди» і вплив Геннадія Романенка?

– Ніяк. Мене теж можна назвати людиною Романенка. Так, підбір кадрів виглядає, м’яко кажучи, дивним. Адже всі ті, кого ні Нефьодов, ні я не бачили в новій митниці і були залишені в ДФС, були переведені Павловським. Так, люди з «історією», але це вже не мені судити.

Офіс контрабанди — це дуже ефемерна структура. Якщо хочете почати розбиратися в структурі контролю контрабанди, почніть з силових структур. Ноги швидше ростуть звідти. Митниця — технічна структура у такій вертикалі.

Ви і ваші читачі не повірять, але є моменти, коли митників шантажем і силою змушують обслуговувати чиїсь схеми. Але це вже інша історія.

– Ви зараз повернулися на свою посаду?

І так, і ні. Напевно ви могли вже читати, що мені прислали повідомлення про можливе звільнення в зв’язку з ліквідацією посади, яку я займав. Я їх розумію. Позбутися мене — значить вирішити проблему присутності всередині митниці людини, яка все розуміє і мовчати не буде.

Подивимося, що вийде. Мені втрачати нічого, я готовий говорити правду і готовий працювати. На благо країни і митниці. А обслуговувати схеми — не моє.

Джерело: dsnews.ua

Один коментар до “Екс-глава митниці Ігор Муратов публічно відповів міністру фінансів Сергію Марченко”
  1. Розпочинав роботу у формі митника союзу, в даний час, понад 10 років на пенсії але постійно цікавлюся новинами митниці, вболіваю за колег і взагалі за митницю України. Боляче усе чути і бачити. Злодюги і бариги рвуть митницю на шмаття. Скорочують і звільняють кваліфікованих фахівців, напихають непотребом, хабарниками і корупціонерами. Це відбувається і в Києві. Яскравий приклад: Муратов – Павловський ! ! ! Шкода, дуже шкода… Можу багато чого розповісти… але кому і для чого. Банда…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.