Україна щороку втрачає 3 мільярди доларів через махінації експортерів – дослідження

Бюджет України щороку втрачає близько 3 мільярдів доларів через заниження експортних цін.

Про це йдеться у дослідженні “Переміщення прибутку при експорті залізної руди в Україні”, яке було проведене за підтримки Фракції Зелених та Об’єднаних Лівих Європарламенту (GUE/NGL) за ініціативи незалежних профспілок Криворіжжя, повідомляє видання Економічна Правда.

Про результати дослідження розповіли представники міжнародної команди дослідників, активісти лівого руху України, представники незалежних профспілок Криворіжжя та народний депутат Сергій Лещенко на брифінгу у Верховній Раді 18 жовтня.

Міжнародна команда експертів виявила, що при експорті залізної руди ціни навмисне занижені в середньому на 20%. Завдяки цьому в 2015-2017 роках було не оподатковано та виведено з України прибутку на 520 млн доларів США на рік.

На підставі інших досліджень з експорту сільгосппродукції та сталі, заниження в цих галузях відбувається більше ніж на 20%, навели дані експерти.

“Якщо допустити, що ціни в цих секторах занижені всього на 20%, то виведення прибутку становить 3 млрд доларів на рік — а це втрати бюджету через “загублені” податки 540 млн доларів. Для порівняння, макрофінансова допомога Євросоюзу в ці ж роки складала в середньому 460 млн доларів на рік”, – стверджують автори дослідження.

Зазначається, що дане розслідування вже було успішно представлено на прес-конференції в Європарламенті.

Активісти закликають внести зміни до законодавства про трансфертне ціноутворення, розкрити інформацію про податки у видобувній галузі та контроль експортних операцій, та проводити детальний аналіз податкових ставок у країнах-імпортерах українських товарів.