Конституційний суд повинен прийняти зважене рішення за статтею про незаконне збагачення

Експерти вважають, що чинна редакція ст. 368-2 КК відповідає положенням Основного Закону.

Всі крапки над “і” в дискусіях щодо відповідності Конституції статті про незаконне збагачення повинні поставити судді КСУ. Схоже, розгляд відповідного конституційного подання близьке до завершення. Враховуючи, що чинна редакція ст. 368-2 КК відповідає положенням Основного Закону, ми сподіваємося, що довгоочікуване рішення органу покладе край багаторічній суперечці і сприятиме оздоровленню державного управління.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Микола Хавронюк та Антон Марчук, експерти Центру політико-правових реформ та реанімаційного пакету реформ. Вони нагадують, що спочатку 59 депутатів звернулися до Конституційного суду України з вимогою визнати неконституційним положення КК про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Згодом депутати вирішили скорегувати статтю Кримінального кодексу. Ще в січні цього року чотири депутати хотіли звести нанівець цю статтю, змінивши диспозицію на “Незаконне придбання активів… у значному розмірі”. Тільки реакція громадськості та ЗМІ тоді сприяли відкликанню законопроекту. А нещодавно у парламенті з’явився черговий законопроект, спрямований на ослаблення статті.

“На переконання ініціатора, розпочати кримінальне провадження за незаконне збагачення правоохоронці повинні лише на підставі висновку НАЗК, яким буде встановлена наявність ознак незаконного збагачення у декларації конкретного посадовця. Незрозуміло, чим злочин незаконного збагачення настільки відрізняється від сотень інших злочинів, що лише його розслідування має починатися не з заяви будь-якої особи, а саме з висновку НАЗК, — відзначають експерти. — ННе враховано, що НАЗК не має достатніх можливостей для виявлення ознак цього злочину, адже часто їх можна встановити лише із застосуванням слідчих дій під час розслідування і неможливо — лише на підставі аналізу декларації. Також не враховано, що НАЗК не спроможне продукувати необхідну кількість висновків (за нашими підрахунками, йдеться про 500 висновків щогодини — фантастична швидкість, недосяжна для інституції, яка за півтора року завершила лише 331 повну перевірку декларацій)”.

Детальніше про бажання депутатів прибрати дану статтю КК читайте в матеріалі Миколи Хавронюка та Антона Марчука “Кому і чим заважає відповідальність за незаконне збагачення” у тижневику “Дзеркало тижня. Україна”.